Barf – naturalne diety i suplementacja

Mamy szereg możliwości karmienia naszego psa. Możemy wybierać spośród gotowych suchych karm – zbożowych lub bez-zbożowych; karm mokrych w puszcze bądź naturalnym domowym żywieniem. Tutaj mamy również wybór, możemy zdecydować się na przygotowywanie gotowanych posiłków – gotowane mięso, wypełniacz w postaci ryżu, makaronu lub kaszy oraz gotowane warzywa. Ostatnią wartą wspomnienia i chyba najlepszą możliwą jest dieta BARF – czyli surowe mięso.

Suplementy prosto z natury a dieta BARF

naturalne suplementy dietyRozwinięcie skrótu BARF przedstawia się następująco – angielskie, „Biologically Appropriate Raw Food” – w sposób dosłowny charakteryzuje ten sposób żywienia. Dieta polega na podawaniu domowym zwierzętom mięsożernym takim jak psy czy koty przede wszystkim surowego mięsa. Przykładowo dla psów proporcję przedstawiają się w następujący sposób: dorosły, średnio aktywny pies powinien dostawać dziennie dawkę dwóch procent swojej masy ciała. Osiemdziesiąt procent składników to te pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, trzeba to podzielić na: mięso z mięśnia – 50%, żołądki 20% , podroby 15% oraz mięsne kości – 15%. Pozostałe dwadzieścia procent to warzywa i owoce w następujących proporcjach: – warzywa 75%, owoce 25%. Naturalne suplementy diety są w BARFie niezbędne. Najpopularniejsze i najczęściej dodawane do psiego i kociego jedzenia z nich to oleje rybne (olej z łososia lub olej z dorsza), spirulina, algi morskie oraz drożdże piwne.

Na początku dla każdego nowego psiarze dieta i suplementacja może wydawać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wystarczy, iż raz na tydzień, czy na dwa tygodnie poświęcimy trochę naszego cennego czasu i przygotujemy gotowe porcje mięsa z warzywami i odpowiednimi wspomnianymi tutaj suplementami, zamrozimy to wszystko w dogodnych porcjach i gotowe.