Buty dziecięce wspomagające naukę chodzenia

 

Pierwsze trzy lata w życiu każdego dziecka są najważniejsze dla jego prawidłowego rozwoju i wyrobienia w dziecku odpowiednich nawyków. Dotyczy to spraw żywienia dziecka, nauki mówienia, a przede wszystkim nauki chodzenia. To jak dziecko uczy się stawiać swoje pierwsze kroki ma w przyszłości bardzo duży wpływ na rozwój kości dziecka, prawidłową postawę kręgosłupa i wiele innych.

Pierwsze buty dla dziecka

pierwsze buciki dla maluchaJuż na samym początku należy zwracać uwagę na to czy dziecko na przykład stawia stopy do wewnątrz lub na zewnątrz. Od razu należy reagować i próbować nauczyć dziecko prawidłowego ustawiania stópek. Chociaż w pierwszych miesiącach dziecko najlepiej czuje się bez obuwia, i powinno stawiać pierwsze kroki na boso, to w późniejszym okresie warto zadbać o pierwsze buciki dla malucha. Stawianie pierwszych kroków bez obuwia jest ważne ponieważ w ten sposób dziecko wyczuwa podłoże, kości dziecka dostosowują się do jego ruchów, maluchowi jest też łatwiej utrzymać równowagę. Dopiero kiedy malec porusza się na tyle dobrze, że czeka go pierwszy samodzielny spacer, wtedy przyda się odpowiednie obuwie, które ułatwi dziecku ten marsz. To jakie buty wybierzemy ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim obowiązkowo muszą być one w odpowiednim rozmiarze. Chociażby odrobinę za małe lub za duże buty wyrządzą więcej szkody niż pożytku. Za małe obuwie uciska palce dziecka i zmusza go do nieprawidłowego ułożenia stóp. Za duże buty są luźne, nie utrzymują stóp w stabilnej pozycji i również utrudniają swobodne poruszanie się. Ale co jeszcze jest ważne oprócz rozmiaru?

Oczywiście rodzaj podeszwy. Pierwsze buty muszą być miękkie. To czas kiedy dziecko dopiero uczy się chodzenia, musi zginać stopę i uczyć się prawidłowej postawy. Zatem materiał z jakiego będą buty powinien być elastyczny ale jednocześnie stabilny aby buty mogły podtrzymywać stopę dziecka. Nawet w butach maluch powinien wyczuwać powierzchnię po której stąpa.