Czy trzeba filtrować wodę pitną?

Odpowiednia jakość wody odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Coraz większą uwagę przykładamy do jakości zdrowotnej pokarmu a w tym wody której używamy na co dzień. Pomimo, że taki trend wydaje się dopiero rozwijać i rozszerzać jest grupa osób, która jakość wody wodociągowej śledzi już od dawna.

Jakie korzyści przynosi filtrowanie wody?

filtry do wody pitnejWoda pitna, czyli ta, którą uzyskujemy po odkręceniu kurka nad zlewem w zależności od tego gdzie mieszkamy pochodzi z różnych źródeł i w różny sposób jest uzdatniana. Niektórzy mają to szczęście, że ich woda pochodzi ze studni głębinowych, choć ta często jest wysoce zmineralizowana czyli „twarda” to jednak często woda taka pochodzi z wód podskórnych albo powierzchniowych a wtedy wymagane jest przeprowadzenie jej dokładnej dezynfekcji. Gdzieniegdzie jeszcze stosuje się najtańszą i najprostszą metodę usuwania drobnoustrojów poprzez chlorowanie. Oprócz niekorzystnego smaku, wpływu zdrowotnego i szybszego zużywania sprzętów w domu wszyscy hodowcy tropikalnych zwierząt i roślin egzotycznych zauważyli, że na zwykłej „kranówce” stworzenia te szybko marnieją i umierają. I tak powoli zaczęła rosnąć świadomość i popularność zyskały filtry do wody pitnej. Początkowo proste metody sedymentacyjne lub filtry węglowe stopniowo zastępowane są bardziej zaawansowanymi filtrami odwróconej osmozy które na bardzo drobnych membranach pozostawiają większość zanieczyszczeń. Niektórzy też decydują się na montaż filtrów z lampami UV.

Możliwość instalacji wysoce zaawansowanych filtrów do wody pozwala teraz na hodowlę rzadkich gatunków czy to ryb, storczyków czy niezwykle delikatnych płazów. Znacznej poprawie uległa też jakość zdrowotna wody pitnej, wiele osób korzysta w swoich domach z „surowej” przefiltrowanej wody z kranu, co z kolei przekłada się na ograniczenie produkcji odpadów typu PET.