Spływająca woda deszczowa może nieść ze sobą zanieczyszczenia stałe, które po dostaniu się do kanalizacji, niosą ryzyko dostania się do wód gruntowych. Urządzenia takie jak osadniki deszczowe znajdują swoje zastosowanie w dwóch miejscach – na końcach rur spustowych i rynien oraz do oczyszczania ścieków opadowych z dróg przed wpłynięciem do kanalizacji.
Zastosowanie osadników deszczowych
Wśród urządzeń oczyszczających wody opadowe, najczęściej stosowany jest osadnik deszczowy. Dzięki niemu do kanalizacji nie dostają się zanieczyszczenia w formie stałej. Występuje on w dwóch formach – pierwsza jest zakładana na końce rur spustowych i rynien, aby zatrzymywać spływające nieczystości w formie mniejszych kamyków czy gałązek. Posiadają one żeliwną kratkę, która służy do separacji odpadów stałych, zatrzymując je w osadniku. W ten sposób w dalszej drodze do kanalizacji, woda opadowa jest znacznie czystsza. Jeżeli chodzi o osadniki deszczowe, które czyszczą opady wpływające bezpośrednio do kratki ściekowej, działają one na zasadzie grawitacji. Cięższe zanieczyszczenia pozostają na dnie a woda odpływa pozbawiona nieczystości. Ścianki odpływowe zatrzymują mniejsze cząsteczki stałe, które unoszą się na powierzchni wody. Urządzenia tego typu nadają się doskonale do oczyszczania wód opadowych płynących z parkingów, przy drogach czy przy zakładach przemysłowych.
Oczyszczanie wód opadowych jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do dostawania się zanieczyszczeń do wód gruntowych. Dzięki separatorom koalescencyjnym i osadnikom deszczowym, kontrola nieczystości przynoszonych z deszczem może być na znacznie wyższym poziomie. Są to doskonałe uzupełnienia sieci kanalizacyjnej, które pozwalają na utrzymywanie ich w jak najlepszej jakości i czystości.