Filtr jest urządzeniem, które ma za zadanie selektywne zatrzymywanie określonych substancji lub cząsteczek. Pozwala to oddzielać niechciane elementy, takie jak na przykład zanieczyszczenia, brud. Filtry są dzisiaj szeroko wykorzystywane. Od lekkich filtrów do kawy usuwających z płynu fusy, do specjalistycznych filtrów oczyszczających wodę oraz powietrze.
Cechy i rodzaje filtrów kartonowych
Filtry znajdują zastosowanie we wielu branżach. Używane są do przemysłowych stanowisk malarskich w branżach metalowej, meblarskiej, samochodowej, produkcja żywności. Powszechnie używany jest filtr kartonowy. Nadają się w miejscach, gdzie stosuje się lakiery, podkłady, woski, kleje i teflony. Wśród rodzajów filtrów występuję między innymi filtry harmonijkowe. Filtry kartonowe harmonijkowe sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza w takich miejscach jak lakiernie, klejarnie, natryskownie przemysłowe. Wstępne filtry kartonowe stosowane są w połączeniu z włókninami filtracyjnymi. Niektórzy producenci oferuję je w dwóch wariantach kolorystycznych. Każdy kolor ma trochę inną funkcję. Brązowe są filtrami niepowlekanymi. Cechują się dużą chłonnością powierzchniową. Niestety przez to trochę szybko się zużywają. Filtry kartonowe białe posiadają na swojej wierzchniej warstwie płachtę cieniutkiej tektury, właśnie w białym kolorze. Ta warstewka sprawia, że do wnętrza elementu nie wnika woda, jej cząsteczki są wręcz odpychane. Dzięki temu dłużej nam służą.
Filtr kartonowy harmonijkowy można instalować w sposób pionowy oraz w poziomy. Wersja pozioma umieszczana jest między innymi w automatach lakierniczych i podłogach w lakierniach. Pionowo montowany jest w ścianach natryskowych. Dobrą techniką jest łączenie różnych produktów, elementów filtrujących, przez co zwiększa się efektywność procesu filtracji.