Nawożenie truskawek w sezonie

Małe, słodkie i czerwone owoce, będące krzyżówką dwóch gatunków poziomek cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są bogate w witaminę C i witaminy z grupy B, a do tego mają sporo błonnika. Można je jeść na dziesiątki sposobów.

Kiedy należy nawozić truskawki?

nawożenie truskawekJeżeli jakąkolwiek roślinę posadzimy na mało żyznej glebie, która na dodatek jest sucha, to żadna roślina w niej nie wytrwa. Każdy organizm potrzebuje do życia sprzyjających warunków, a dla truskawki jest to odpowiednia gleba, woda i słońce. Oczywiście ziemia sama od siebie urodzajna nie będzie, do tego potrzebne jest nawożenie, które należy wykonywać w odpowiednim momencie i w zalecanej ilości. Nawożenie truskawek powinno się odbyć przed przystąpieniem do wsadzania do ziemi sadzonek oraz zaraz po ostatnich zbiorach. Od dawien dawna najlepszym nawozem do większości roślin jest kompost, który można samodzielnie przygotować na działce lub obornik. Dzięki nim ziemia będzie odpowiednio nasączona niezbędnymi składnikami, które sprawią, że truskawki będą smaczne, duże i słodkie. Jeżeli nie mamy naturalnego nawozu, to można skorzystać z gotowych mieszanek, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Są one w formie płynów lub granulatu i działają na podobnej zasadzie. Truskawki sadzi się w różnych momentach roku, w zależności od ich gatunku. Odmianę frigo należy sadzić od wczesnej wiosny do końca czerwca, a zielone sadzonki trzeba umieszczać w ziemi wczesną wiosną lub późną jesienią. Obie odmiany mają także moment zboru w odmiennym terminie.

Plantatorzy truskawek mają już doświadczenie w ich uprawie, dlatego też ich plony co roku są soczyste, słodkie i smaczne. Nasze w ogródku mogą wyglądać mniej okazale, ale z pewnością będą wyśmienicie smakować, zwłaszcza jeżeli będzie im towarzyszyć dużo słońca.