Rodzaje filtrów do akwarium

Nie od dziś wiadomo, że obserwowanie życia rybek akwariowych wpływa na ludzi relaksująco. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na założenie własnego akwarium w domu czy mieszkaniu. I wcale nie musi to być zbiornik o dużej pojemności. Wyposażając akwarium, z pewnością staniemy przed wyborem odpowiedniego filtra.

Filtry do akwarium wewnętrzne i zewnętrzne

sklep z filtrami do akwariumTo on odpowiada za utrzymanie czystości w wodzie. A jak wiadomo, zanieczyszczeń w akwarium gromadzi się całkiem sporo – chodzi tu nie tylko o zanieczyszczenia z przemiany materii rybek akwariowych, ale również resztki pokarmu i nie tylko. Utrzymanie czystości wewnątrz akwarium jest ważne, aby zapewnić optymalne parametry wody. Filtr odpowiada nie tylko za oczyszczanie wody akwariowej, ale również za jej napowietrzanie. Taki sklep z filtrami do akwarium ma do zaoferowania filtry wewnętrzne, kaskadowe i kubełkowe. Wśród nich każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego akwarium. Filtr ma zapewnić odpowiedni ruch wody, dzięki czemu będzie dochodzić do jej mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania. W filtrach musi znajdować się jakieś medium filtracyjne – dość często jest to po prostu specjalna gąbka, która zatrzymuje zanieczyszczenia. Mechanizm, który porusza taflą wody, sprawia, że dochodzi też do jej napowietrzenia. W ten sposób nie trzeba kupować osobnego urządzenia odpowiedzialnego za napowietrzanie (napowietrzacza do akwarium).

Ogólnie rzecz biorąc, filtry akwariowe można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli chodzi o filtry wewnętrzne, to najbardziej popularny jest filtr pełniący rolę filtra mechanicznego i biologicznego. Filtr zasysa wodę, a następnie wypuszcza ją od góry. Zaletą jest nie tylko niska cena takiego urządzenia, ale też mały pobór mocy. Takie filtry nie zajmują też zbyt wiele miejsca w akwarium.