System oczyszczający powietrze

Każdy z nas na pewno słyszał takie hasło jak bezpieczeństwo i higiena pracy. W momencie zatrudnienia w nowej firmie mamy obowiązek przejść szkolenie tego typu. Wiele zależy jednak od tego na jakie stanowisko zostajemy zatrudnieni. Kurs będzie wyglądał zupełnie inaczej dla pracownika fizycznego oraz dla pracownika umysłowego. Przecież ich praca też wygląda zupełnie inaczej.

Zakłady pełne pyłu

systemy odpylaniaOczywiście podstawy są takie samy i służą zapewnieniu bezpieczeństwa. Chodzi tu na przykład o umiejętność użycia gaśnicy proszkowej. Jednak jeśli chodzi o inne kwestie- są już duże rozbieżności. Osoba pracująca fizycznie  musi wiedzieć jak unikać zagrożeń, jak korzystać z niektórych narzędzi czy maszyn, aby nie zrobić sobie krzywdy. Pracodawca też ma swoje obowiązki. Szczególnie jeśli chodzi o zakłady pracy takie jak na przykład stolarnie czy też miejsca, w których się spawa. Chodzi tu o systemy odpylania. Właściciel firmy jest zobowiązany taki system zamontować i, co więcej, serwisować go regularnie. Ma to na celu ochronę zdrowia pracowników. System odpylania, który działa prawidłowo, prawie całkowicie wchłania pył i inne zanieczyszczenia z powietrza, dzięki temu pracownik wdycha ich znacznie mniej. A wiadomym jest, że jeśli system nie będzie odpowiednio konserwowany, to pracownicy są narażeni na choroby takie jak na przykład astma. Jest to sprawa bardzo poważna, dlatego urzędy pracy wysyłają kontrole, które mają na celu regularne sprawdzanie każdego zakładu.

Podsumowując, pracownik na takim stanowisku  ma oczywiście wypłacane tak zwane szkodliwe, jednak i tak trzeba dbać o to, aby miał jak najmniej do czynienia z pyłem i brudem. Często możemy się spotkać z tym, że pracownicy mają obowiązek pracowania w maseczkach na twarzy, aby jak najlepiej chronić drogi oddechowe. I jest to jak najbardziej dobry pomysł.