Terapia systemowa Hellingera

Psychologia jest jedną z dziedzin nauki, która bez przerwy się rozwija. Okazuje się bowiem, że cały czas prowadzone są kolejne badania, których celem jest poznanie funkcjonowania ludzkiej psychiki, a także poznanie mechanizmów jej funkcjonowania. Dzięki temu mamy nowe teorie, które prowadzą do rozwoju nowych metod terapeutycznych, które są znacznie skuteczniejsze.

O ustawieniach systemowych Berta Hellingera słów kilka

ustawienia systemowe hellingeraJedną z takich metod jest terapia systemowa Berta Hellingera. Opiera się ona na teorii, która narodziła się pod koniec dwudziestego wieku. Według niej wszystkie nasze problemy wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych lub też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych, które odbijają się na naszej psychice i podświadomości. Zgodnie z tą teorią możemy mieć pewność, że naprawa relacji panujących w naszej rodzinie doprowadzi do poprawy jakości naszego życia, a także rozwiąże nasze problemy dnia codziennego. Ustawienia systemowe Hellingera to forma terapii grupowej, w której wszyscy uczestnicy są zaangażowani w proces terapeutyczny. Sama terapia prowadzona jest przez fachowca z duży doświadczeniem, który na początku terapii nadaje uczestnikom role poszczególnych członków w naszej rodzinie i ustawia ich w przestrzeni tak, aby to ustawienie odzwierciedlało więzi panujące pomiędzy członkami naszej rodziny. Następnie zadawane są trafne pytania, dzięki którym wszyscy członkowie mogą wczuć się w role im nadane i w pełni odczuwać emocje, uczucia, a także poznać ich myśli.

Taka terapia przynosi skutek już po pierwszej sesji. To sprawia, że jest ona znacznie skuteczniejsza, niż standardowa forma terapii u psychologa, czy psychoterapeuty. Nic więc dziwnego, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które się w nią zaangażują. Warto jest więc zainteresować się tym tematem i być może skorzystać z takiej terapii w chwili słabości.