Alternatywne źródła energii – baterie solarne

Powszechnie wiadomo, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii się gwałtownie kurczą. Z racji tego co raz popularniejsze staje się promowanie alternatywnych rozwiązań takich jak pozyskanie i przetworzenie energii słonecznej lub wiatrowej.

Baterie ładowane przez Słońce

bateria słonecznaW ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważyć można zdecydowany wzrost liczby baterii słonecznych na polskim i światowym rynku. Używanie ich jest uważane za bardzo ekologiczne i dzięki nim zmniejsza się ilość toksyn emitowanych do atmosfery przez elektrownie produkujące prąd. Bateria słoneczna jest to konstrukcja złożona z ogniw fotowoltaicznych, których zadaniem jest przetwarzanie energii pochodzącej ze Słońca na energię elektryczną. Zasada działania baterii słonecznych opiera się u układ zbudowany z półprzewodników typu p-n gdzie następuje przemieszczenie się elektronów czego efektem jest różnica potencjałów powodująca napięcie elektryczne. Obecnie baterie ładowane fotonami posiadają niezwykle szeroki wachlarz zastosowań. Stosuje się je do elektroniki użytkowej takiej jak lampy ogrodowe, powerbanki do ładowania telefonów itp. Co raz częściej można spotkać lampy uliczne zasilane bateriami słonecznymi. Pojawiają się także na jachtach, łodziach, wozach kempingowych, domkach działkowych gdzie najczęściej są elementem, który ładuje podłączony do nich akumulator. Używanie ogniw fotowoltaicznych stało się również popularne w branży astronomicznej gdzie baterie solarne dostarczają prąd do satelitów umieszczonych na orbicie.

Podsumowując, bateria słoneczna jest urządzeniem, które niewątpliwie powoduje zrewolucjonizowanie światowego rynku energetycznego. Jest świetnym zamiennikiem używanych do tej pory źródeł energii i na przestrzeni najbliższych lat stanie się jeszcze bardziej powszechna.