Co warto wiedzieć o maskach z filtrem ffp2?

Ochrona zdrowia i życia jest czymś, czym powinien przejmować się każdy człowiek. Nie jest to w końcu związane tylko z dbaniem o samego siebie, ale również o innych, bo np. nosząc maseczkę, można ochronić się przed ewentualnym zarażeniem, ale także nie zarażać innych, co jest tak naprawdę kluczowe. 

Kto powinien nosić maskę z filtrem ffp2? 

maski z filtrem ffp2Masek nie powinno nosić się dłużej niż jest to wskazane, czyli jeśli maska zwilgotnieje, nie można jej dalej zakładać. Jest to związane z tym, że wilgoć przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów, które mogą wywołać chorobę, a co za tym idzie, przyczynić się do ryzyka utraty zdrowia, a nawet życia. Maski z filtrem ffp2 inaczej można określić jako maski przeciwpyłowe lub antysmogowe. Ich dużą cechą charakterystyczną jest to, że posiadają naprawdę wysoką skuteczność przeciwdrobnoustrojową. W dobie pandemii stosowanie tych masek było bardzo polecane właśnie z powodu tej cechy – maska ta używana jest nie tylko przez zwykłych obywateli, ale również przez lekarzy. Ten rodzaj masek z tego względu jest znacznie bardziej dostępny i istnieje możliwość, żeby w łatwy sposób się w nią wyposażyć. Poza tym maseczki ffp2 świetnie sprawdzą się w codziennych sytuacjach i skutecznie będą mogły ochronić użytkownika przed ewentualnym zarażeniem, jeśli tylko osoba stosuje się do wszystkich zaleceń i prawidłowo nosi maseczkę w przestrzeni publicznej. W przypadku jeśli maseczka jest wielokrotnego użytku, należy zadbać o to, żeby była ona odpowiednio zdezynfekowana. Da się więc zauważyć, że maseczki z filtrem ffp2 będą idealne dla osób, które nie mają bezpośredniego kontaktu z chorym – zapewniają w końcu dostatecznie dużą ochronę własną. 

Rodzaj maseczki jest ważny, ale należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jaką się nosi, powinno się ją zakładać poprawnie, a więc tak, żeby materiał zasłaniał usta i nos, ponieważ tylko wtedy ryzyko zarażenia się maleje. W innym przypadku może być ono takie same lub nawet wzrosnąć.