Co wiedzieć o obróbce akrylu?

 

Niektóre tworzywa sztuczne, ze względu na swoja delikatność, mogą sprawiać pewne problemy podczas ich obrabiania. Dlatego też tak ważne jest, aby dostosować formę obróbki do rodzaju obrabianego materiału. Przykładem może być akryl, który ze względu na swoja delikatność, nie może być obrabiany przy pomocy frezarki czy piły.

Jak powinno się przecinać akryl?

cięcie akryluTworzywa sztuczne znajdują dla siebie wiele różnych zastosowań w produkcji. Przykładem takiego bardzo popularnego w zastosowaniach produkcyjnych tworzywa jest niewątpliwie akryl – jest to gównie spowodowane przez podobieństwo tego tworzywa do szkła. Tworzywo to jest jednak bardzo delikatne, oraz podatne na kruszenie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie najdokładniejsze cięcie akrylu przy pomocy wycinarki laserowej. W przeciwieństwie bowiem do obróbki mechanicznej, laser jest w pełni bezpieczny dla nawet tak delikatnych tworzyw jak akryl. Wynika to z faktu, że taka wycinanka nie wykorzystuje siły fizycznej do obróbki, która mogłaby spowodować pokruszenie się akrylu. Laser powoduje bowiem odparowywanie się akrylu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie idealnie równych krawędzi ciecia. Warto dodać, że w przypadku tak delikatnych tworzyw jak akryl, tak idealne rezultaty obróbki są praktycznie nie do powtórzenia. Ważne jest, aby obróbka przy pomocy wycinarki laserowej zajmowali się profesjonaliści. Będą oni bowiem w sanie zachować odpowiednią ostrożność przy obróbce, a jednocześnie doskonała znajomość zasad funkcjonowania wycinarek laserowych pozwoli im na szybką obróbkę akrylu.

Delikatne tworzywa musza być w odpowiedni sposób obrabiane. Najlepiej w ich przypadku używać nowoczesnych maszyn do obróbki, takich jak wycinarki laserowe. Takie maszyny będą bowiem w  pełni bezpieczne nawet dla delikatnych surowców i materiałów.