Czy jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej?

Po tym jak wraz z mężem zdecydowaliśmy się na zakup nieruchomości musieliśmy z mężem zacząć szukać odpowiedniego domu dla nas. Od kilku lat mieszkaliśmy w dużym mieście i marzyliśmy o tym aby przenieść się do mniejszej miejscowości.

Świadectwo energetyczne nieruchomości

świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebnePoszukiwania odpowiedniego domu trwały kilka miesięcy, nie mogliśmy się do końca zdecydować no nam się podoba. Czy wolimy nowsze budownictwo gdzie wprowadzamy się do nowoczesnego i świeżo wykończonego wnętrza, czy wolimy kupić coś starszego i zrobić generalny remont, tak aby wszystko było zrobione tak jak chcemy. Długo nie mogliśmy dojść do porozumienia, ale wszystko się zmieniło gdy zobaczyliśmy starszy mały domek z wielkim ogrodem i drzewami owocowymi. Oboje stwierdzaliśmy, że jest to nieruchomość dla nas. Dopiero później okazało się, że starsze domy kryją wiele niespodzianek niekoniecznie takich, które chcielibyśmy odkrywać. Podczas podpisywania umowy okazało się, że brakuje kilku dokumentów dotyczących nieruchomości w tym świadectwa charakterystyki energetycznej. Sprzedający uważali, że jest ono niepotrzebne jednak ja byłam pełna obaw i zastanawiałam się, czy faktycznie tak jest. Po spisaniu umowy w internecie wystukałam zapytanie: świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebne? Znalazłam masę artykułów, które wyjaśniały tę kwestię. Okazało się, że przez nowelizację ustawy dokument ten jest ważny i wymagany podczas użytkowania budynku. Jednak jeśli nieruchomość powstała przed nowelizacją ustawy dokument ten nie jest niezbędny i podczas podpisywania aktu notarialnego nie będzie żadnych problemów z tego powodu. Artykuł był obszerny i w zupełności zaspokoił moją ciekawość. 

Po zakupie domu postanowiłam skompletować wszelkie brakujące dokumenty. Jednak dzięki temu, że wiem, iż świadectwo energetyczne nie jest w dokumentach wymagane śpię spokojnie. Wiem też na czym muszę się skupić i z radością czekam na remont.