Dobrze wykonane złącza spawalnicze

Podczas kursu spawacza, nabywasz umiejętności, które pozwolą Ci na łączenie dwóch ścianek metalu, za pomocą drutu i gazu, w taki sposób, aby były trwale do siebie przymocowane, jednak musisz pamiętać o tym, że po uzyskaniu tytułu spawacza, musisz go odnawiać co 5 lat.

Próbki wytrzymałości spawów

próba łamania złącz spawanychJeżeli robisz kurs spawacza, musisz mieć zdolności, które pozwolą Ci na wykonywanie dobrze złączeń dwóch metali. Podczas kursu, nabywasz takie umiejętności, a także nabywasz wiedzy, jak ustawić odpowiednio spawarkę, jakie są metody spawania oraz jak wykonać to najlepiej. Musisz wiedzieć także, że podczas egzaminu egzaminator sprawdzi, czy dobrze złączyłeś dwie blaszki, a służy do tego próba łamania złącz spawanych polegająca na tym, że daję się próbkę, w urządzenie, które je przytrzymuje i za pomocą impulsatora kinetycznego z naprowadzaniem trzonowym o masie 10 kg, uderza się w ten metal, jeżeli złamie się to próba jest zaliczona jako dodatnia, a co za tym idzie oblewasz egzamin i musisz podejść do niego jeszcze raz, natomiast, gdy próba wychodzi ujemna, próbka zostaje podana jeszcze badaniom, dzięki którym można zauważyć, czy została naruszona struktura spawalnicza. Musisz wiedzieć również, o tym, że jako spawacz będziesz musiał wykonywać takie próbki co 5 lat, i wysyłać do najbliższej placówki, która zajmuje się takimi badaniami, a od jej wyników będzie zależało czy Twoje uprawnienia, zostaną przedłużone na kolejne 5 lat. Jednak z badań wynika, że zawodowi nawet wraz ze starszym wiekiem nie mają problemów, aby ich uprawnienia zostały odnowione.

Zawód spawacza jest bardzo ciężkim i odpowiedzialnym zawodem, przez co osoby, zajmujące się tą dziedziną muszą przechodzić co jakiś czas badania, ponieważ od ich pracy zależy życie innych ludzi, a źle wykonana praca może grozić katastrofą.