Domek bez planu

Załatwienie wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę jest bardzo czasochłonne, kosztowne, a do tego nie zawsze możliwe. Właśnie z tego powodu wielu ludzi rezygnuje z marzeń o własnym domu lub domku letniskowym. Na szczęście jest sposób na to, aby uniknąć całej papierologii i rozpocząć budowę bez załatwiania wszystkich pozwoleń, ponieważ są one zbędne.

Dom bez pozwolenia na budowę

domki na zgłoszenieNie każdy o tym wie, ale w prawie budowlanym jest zawarty przepis, który pozwala wybudować budynek bez planu i pozwoleń. Musimy się tylko zastosować do wymaganych ograniczeń. Takim najważniejszym kryterium jest to, że budynek nie może przekraczać trzydziestu pięciu metrów kwadratowych, a poddasze może być użytkowe tylko na połowie powierzchni. Takie domy to tak zwane domki na zgłoszenie. Jeśli chcemy wybudować taki budynek na swojej działce, to jedyne co musimy zrobić to wybrać z odpowiedniego urzędu mapkę na której będzie się znajdować zarówno nasza działka, jak i kilka działek sąsiednich. Na takiej mapce zaznaczamy w którym miejscu stanie nasz budynek i taką mapkę razem ze stosownym zgłoszeniem zanosimy do urzędu gminy, gdzie nasz wniosek zostaje rozpatrywany. Na jednej działce można wybudować kilka takich domków na zgłoszenie. Oczywiście jeśli działka jest odpowiedniej wielkości. Im większa działka, tym więcej takich budynków może na niej stanąć. Budynki te nie mogą być ze sobą połączone, muszą stanowić osobne zabudowania.

Dzięki temu, że nie musimy mieć pozwolenia na budowę, ani planu, to cały proces budowlany jest dużo tańszy i krótszy. Taki dom bez najmniejszych problemów możemy wybudować i wykończyć w przeciągu kilku miesięcy. Kwota potrzeba do wybudowania takiego budynku jest stosunkowo niska, ponieważ oscyluje wokół kwoty pięćdziesięciu tysięcy złotych.