Folia budowlana o właściwościach paroizolacyjnych

 

Zmora wielu budynków posiadających poddasze jest skraplanie wody w najbardziej narażonych na to zjawisko miejscach. Dzieje się tak ze względu na tak zwany punkt rosy, który obserwujemy podczas zmiany stanu lotnego pary wodnej w stan ciekły. Aby długotrwale zapobiec temu zjawisku, stosuje się specjalne folie budowlane, które mają właściwości hamujące osadzanie się wody w okolicach dachu.

Podstawowe wskazówki do stosowania dachowych folii paroizolacyjnych

folia paroizolacyjnaTego typu materiały budowlane są zaprojektowane nie tylko w celu ochrony przed osadzaniem się wody, ale także dla ochrony wnętrza domu przed powstawaniem długotrwałego zawilgocenia, które może skutkować powstawaniem grzybów, pleśni czy procesów gnicia. Folia paroizolacyjna to także środek do uzyskania wymaganej szczelności murów i zaklejenia ewentualnych przejść i szpar. Na rynku dostępnych jest wiele folii, które różnią się od siebie właściwościami i mogą być stosowane w wielu przypadkach. Jednym z nich są folie z polietylenu PE, które najlepiej sprawdzą się podczas montażu. Do podstawowych wersji polietylenowych dodawane są powłoki metalizowane, których zadaniem jest zmniejszenie przenikania promieniowania podczerwonego, a co za tym idzie polepszenie ogólnej izolacji cieplnej w naszym budynku. Jeżeli wilgotność przekracza w znaczny sposób ogólnie przyjęte parametry, możemy zdecydować się na montaż paroizolacji aktywnych, które mają zdolność pochłaniania nadmiaru pary wodnej.

Kolejnymi popularnymi rodzajami paroizolacji są produkty o właściwościach termoizolacyjnych, zwane także ekranami paroszczelnymi. Ich działanie jest szczególnie widoczne podczas montażu razem z elementami aluminiowymi, które potrzebne są do odbicia promienia słonecznych od dachu, co prowadzi do uruchomienia procesu termoizolacji.