Garść informacji o akceleratorach przemysłowych

 

Akceleracja oznacza swojego rodzaju przyspieszenie, np. akceleratory cząsteczek służą do odpowiedniego kontrolowania ich prędkości w taki sposób, aby wytworzyć sztuczne warunki, w których będzie można przeprowadzić szereg analiz i badań. Jak to się ma do akcelerometrów przemysłowych? Do czego służą i w jakiego rodzaju pracy sprawdzą się doskonale?

Gdzie wykorzystuje się akcelerometry przemysłowe?

akcelerometr przemysłowyTrudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ale zdecydowanie trzeba zacząć od wskazania takich miejsc, jak np. szeroko rozumiany przemysł i medycyna. Same akceleratory powstały na potrzeby fizyki cząstek elementarnych, choć w pewnym momencie odłączyły się od swojego macierzystego zastosowania i zadomowiły w innych gałęziach ludzkiej działalności. Śmiało można powiedzieć, że akcelerometr przemysłowy będzie niezbędnym narzędziem wykorzystywanym choćby w wykrywaniu wad konstrukcyjnych mostów i wiaduktów, których stabilność bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ludności. Niezbędne są zatem tego typu pomiary. Akcelerometry liniowe znalazły swoje zastosowanie w różnego rodzaju fabrykach, gdzie mają swoją rolę podczas procesu polimeryzowania plastików, utylizacji opadów lub też sterylizacji żywności. W medycynie są wykorzystywane głównie przez wzgląd na tę ostatnią funkcję, jako że odpowiednia sterylizacja jest w szpitalach sprawą ogromnej wagi. Z kolei przemysłowe akcelerometry kołowe wykorzystywane są przy okazji produkcji zmodyfikowanych związków biologicznych – również na użytek medyczny.

Chociaż swoje istnienie zawdzięczają fizyce i potrzebie przeprowadzania badań nad cząstkami elementarnymi, to w rzeczywistości mają dużo szersze zastosowanie i wykorzystuje się je w wielu miejscach, w zależności od potrzeb. Jest to kolejny z dowodów na to, jak bardzo dokonania z dziedzin nauk ścisłych wpływają na niemalże każdy aspekt życia.