Akceleracja oznacza swojego rodzaju przyspieszenie, np. akceleratory cząsteczek służą do odpowiedniego kontrolowania ich prędkości w taki sposób, aby wytworzyć sztuczne warunki, w których będzie można przeprowadzić szereg analiz i badań. Jak to się ma do akcelerometrów przemysłowych? Do czego służą i w jakiego rodzaju pracy sprawdzą się doskonale?
Gdzie wykorzystuje się akcelerometry przemysłowe?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ale zdecydowanie trzeba zacząć od wskazania takich miejsc, jak np. szeroko rozumiany przemysł i medycyna. Same akceleratory powstały na potrzeby fizyki cząstek elementarnych, choć w pewnym momencie odłączyły się od swojego macierzystego zastosowania i zadomowiły w innych gałęziach ludzkiej działalności. Śmiało można powiedzieć, że akcelerometr przemysłowy będzie niezbędnym narzędziem wykorzystywanym choćby w wykrywaniu wad konstrukcyjnych mostów i wiaduktów, których stabilność bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ludności. Niezbędne są zatem tego typu pomiary. Akcelerometry liniowe znalazły swoje zastosowanie w różnego rodzaju fabrykach, gdzie mają swoją rolę podczas procesu polimeryzowania plastików, utylizacji opadów lub też sterylizacji żywności. W medycynie są wykorzystywane głównie przez wzgląd na tę ostatnią funkcję, jako że odpowiednia sterylizacja jest w szpitalach sprawą ogromnej wagi. Z kolei przemysłowe akcelerometry kołowe wykorzystywane są przy okazji produkcji zmodyfikowanych związków biologicznych – również na użytek medyczny.
Chociaż swoje istnienie zawdzięczają fizyce i potrzebie przeprowadzania badań nad cząstkami elementarnymi, to w rzeczywistości mają dużo szersze zastosowanie i wykorzystuje się je w wielu miejscach, w zależności od potrzeb. Jest to kolejny z dowodów na to, jak bardzo dokonania z dziedzin nauk ścisłych wpływają na niemalże każdy aspekt życia.