Jak widzą daltoniści?

Wiele osób, które nigdy nie miały do czynienia z chorobami oczu może wiedzieć, że do wad wzroku zaliczają się nie tylko te, które sprawiają, że człowiek widzi gorzej rzeczy, które znajdują się daleko lub blisko. Problemów tego typu jest jednak znacznie więcej i wie o tym doskonale każdy daltonista, a to schorzenie jest niestety uwarunkowane genetycznie.

Czy okulary mogą pomóc daltonistom?

daltonizm okularyŻeby znaleźć rozwiązanie jakiegoś konkretnego problemu, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, na czym ten problem polega, bo daltonista jest przecież w stanie bez problemu zauważać wszystkie szczegóły. Od zdrowego człowieka odróżnia się jednak przede wszystkim tym, że ma problem w rozróżnianiu niektórych kolorów i tutaj dużo zależy od konkretnego przypadku, bo u każdego człowieka może to wyglądać zupełnie inaczej chociaż najczęściej problemy sprawiają kolory takie jak zielony i niebieski. Ten problem na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwy do rozwiązania. Jeżeli chodzi o daltonizm okulary, mogą wszystko radykalnie zmienić, ale nie chodzi tutaj o jakieś standardowe okulary, które są dostępne we wszystkich sklepach, bo te okulary są wyposażone w specjalne filtry. Człowiek rozróżnia kolory przede wszystkim dlatego, że jego oko jest do tego przystosowane, ale również dlatego, że światło, które oświetla wszystkie rzeczy na naszej planecie, tak naprawdę składa się z wielu różnych barw.

Można się o tym przekonać, oglądając, tak zwane widma. Wszystko tutaj zależy od długości fali, a takie filtry po prostu potrafią wyłapywać niektóre rzeczy i dlatego osoba chora na daltonizm zacznie dostrzegać różnicę pomiędzy poszczególnymi kolorami. Wygląd takich okularów nie odróżnia się absolutnie niczym i dlatego człowiek, który będzie z nich korzystał, wygląda zawsze naprawdę perfekcyjnie.