Nowoczesne sposoby nawożenia roślin

Dotychczas nawożenie roślin warzywnych, sadowniczych oraz rolniczych odbywało się przy pomocy związków nieorganicznych, np. siarczanów, chlorków, lub prostych związków organicznych, np. mocznika. Nawozy te głównie trafiają do gleby. Z powodu niewystarczających efektów zaczęto rozważać sposoby nawożenia dolistnego, dzięki czemu na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych substancji, które sprawiają, że mineralne nawożenie roślin jest dużo bardziej efektywne.

Czym się charakteryzują nawozy aminokwasowe?

regeneracyjne nawozy aminokwasoweRośliny naturalnie syntetyzują aminokwasy, jednak jest to proces długotrwały, a przy tym wymagający dużych nakładów energii. W związku z tym producenci zwrócili uwagę na naturalne stymulatory wzrostu, które można z powodzeniem wykorzystywać, jako nawozy, a przy tym pozwalające roślinom na mniejsze wykorzystanie energii. Obecnie coraz większą popularność zdobywają regeneracyjne nawozy aminokwasowe, które sprawiają, że warzywa lub drzewka sadownicze dostają zastrzyk gotowych aminokwasów i nie muszą wykorzystywać zasobów energetycznych do przyswajania węgla oraz azotu. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć szybciej i dawać większe plony. Dodatkowo nawozy aminokwasowe wspierają rozwój roślin w okresach stresowych, np. w czasie wysokich temperatur, przymrozków, opadów gradu, okresowych podtopień, a także w czasie chorób, dzięki czemu mogą one skierować energię na wzrost i lepszą produkcję owoców lub warzyw.

Nawozy aminokwasowe pojawiają się na rynku od jakiegoś czasu i jest ich dość szeroki wybór. Wybierając preparaty z aminokwasami, sprawdzajmy dokładnie etykiety. Pozwoli nam to wybrać nawozy najwyższej jakości, o bogatym składzie mineralnym, które będą skutecznie oddziaływały na nasze pola, ogrody oraz sady, dzięki czemu uzyskamy wysokie plony.