Piękne sauny fińskie

 

Popularność saun rośnie z każdym rokiem. W naszym kraju sauny nie są jeszcze aż tak popularne jak w Finlandii ale zauważyć można, że są one budowane coraz częściej. Jednym z typów saun, które są szczególnie doceniane zarówno w Polsce jak i innych krajach jest sauna fińska. Jakiś czas temu korzystać z nich można było głównie w spa, natomiast na chwilę obecną powstają one nawet w przydomowych ogródkach.

Sauny rodem z Finlandii

sauna fińska producentSercem sauny fińskiej jest piec. W odróżnieniu od pieca używanego w saunach parowych w tym wypadku nie jest generowana para wodna. Sauny fińskie są należą bowiem do gatunku saun suchych więc w ich przypadku piec odpowiada jedynie za podnoszenie temperatury, która w takich saunach osiąga nawet 100 stopni. Z reguły jednak ta temperatura oscyluje w granicach 80-90 stopni. Już kilka minut w takiej saunie sprawi, że na naszej skórze pojawią się kropelki potu. Jest to pozytywne zjawisko bowiem dzięki temu z naszego organizmu usuwane są niebezpieczne toksyny. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest sauna fińska producent pieca do takiej sauny zaleca stosowanie się do pewnych reguł. Szczególnie ważną kwestią jest dbanie o stan kamieni w tym piecu bowiem należy pamiętać, że one się kruszą i wówczas wymagają wymiany. Saunę fińską możemy wybudować na zewnątrz w formie wolnostojącego budynku lub też wewnątrz naszego domu jeśli posiadamy niezagospodarowane pomieszczenie. Częstą praktyką jest dzielenie dużej łazienki, w której to powstaje kabina parowa.

Materiałem najczęściej stosowanym przy budowaniu saun jest świerk skandynawski a czasami również sosna. Zarówno jeden jak i drugi gatunek wyróżnia się pięknymi sękami, które dodają uroku a dodatkowo w ich żywicy znajduje się spora ilość olejków eterycznych, które są odczuwalne od pierwszych chwil spędzonych w takiej saunie.

Więcej na: www.sauna-r.com