Plastry foliowe z wkładem piankowym

 

Jest wiele rodzajów opatrunków, które można stosować u pacjentów po operacjach. Warto jednak wiedzieć, jakie możliwości są obecnie dostępne na polskim rynku. Nowością są np. plastry piankowe. Tak naprawdę jest to foliowy opatrunek pooperacyjny, który posiada wkład piankowy. Wkład ma postać plastra miodu.

Plastry stanowiące barierę dla drobnoustrojów

piankowe plastry pooperacyjnePo co taki wkład w opatrunku? Otóż jest on przezroczysty, co pozwala na obserwowanie rany pooperacyjnej bez konieczności zdejmowania i zmieniania opatrunku! Lekarz będzie widział, w jakim stanie jest rana i będzie mógł podjąć decyzję o zdjęciu lub wymienieniu opatrunku na nowy. Również pacjent będzie mógł obserwować gojenie się rany. Coraz więcej ośrodków zdrowia i szpitali decyduje się na zakup właśnie takich opatrunków pooperacyjnych. Na pewno piankowe plastry pooperacyjne sprawdzą się doskonale, bo zastosowana w nich folia uniemożliwia przenikanie drobnoustrojów do rany. Warto wspomnieć o tym, że niemożliwe jest nawet przejście bakterii MRSA. Chodzi tutaj o bakterie Meticilin Resistant Staphylococcus Aureus czyli metycylionooporne gronkowce złociste. Są to bakterie, które po zakażeniu rany powodują bardzo trudne gojenie. Dzięki plastrom z wkładem piankowym nie dochodzi do wtórnego zakażenia rany. Zastanawiać może jedynie to, że skoro plaster stworzony został z folii, to czy warunki przy ranie nie będą zbyt wilgotne.

Okazuje się, że nie, bo folia pozwala na przepuszczanie pary wodnej bez żadnego problemu. W związku z tym możliwe jest usuwanie nadmiaru wilgoci oraz zmniejszenie ryzyka maceracji skóry. Folia jest nie tylko przezroczysta, ale również wodoodporna, co umożliwia pacjentowi mycie się (kąpiel, prysznic) wraz z opatrunkiem na ranie! Na pewno warto zainwestować w tego typu opatrunki, które doskonale chronią ranę.