Zalety kursu wspinania

Wspinaczka to sport, który zdobywa coraz większą popularność. Wiele osób lubi tego rodzaju wysiłek, gdyż daje on ogromną satysfakcję oraz zapewnia solidny zastrzyk adrenaliny. Istnieje wiele różnych rodzajów wspinania się. Jednak, aby bezpiecznie i prawidłowo uprawiać wspinaczkę należy odbyć odpowiednie kursy oraz posiąść pewną przydatną wiedzę na ten temat. 

Czy warto odbyć kurs wspinania na ściance?

kursy wspinaczkoweWspinanie się to bardzo ciekawe i satysfakcjonujące zajęcie. Polega na poruszanie się po terenie dosyć trudnym, często stromym i nachylonym pod różnymi kątami. Obecnie istnieje wiele różnych dziedzin we wspinaczce. Można wspinać się na specjalne ściany, ale także w środowisku naturalnym, na tak zwanych skałkach. Sztuczne ścianki to zdecydowanie coś, czego powinniśmy spróbować na początku naszej przygody ze wspinaczką. Tam zdobędziemy potrzebne doświadczenie, a wszystko odbędzie się w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W centrach wspinaczkowych sprawdzimy też, czy to sport dla nas. Można tam spróbować swoich sił w boulderingu, czyli przemieszczaniu się po dość niskiej ścianie bez asekuracji. To dobry trening przed wchodzeniem na duże ścianki. Tam potrzebna będzie nam asekuracja. W celu prawidłowego asekurowania innej osoby powinniśmy odbyć kursy wspinaczkowe, które nas do tego przygotują. Szczególnie, jeśli zamierzamy w przyszłości wspinać się w terenie, na skałkach. Tam wykorzystuje się tak zwaną dolną asekurację, której najlepiej nauczyć się z profesjonalnym instruktorem. 

Oprócz nauki asekuracji na kursach wspinaczkowych można dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Przykładowo, zdobędziemy wiedzę na temat różnych sprzętów, uprzęży, butów czy lin. Instruktor pokaże nam jak wiązać węzły potrzebne do wspinaczki oraz jak używać sprzętu asekuracyjnego. Również zakładanie uprzęży czy podpinanie karabinków to wiedza niezbędna.