Zasada działania zegara astronomicznego

 

Wśród różnorodnych zegarów, które zostały wynalezione na przestrzeni wieków, jednym z bardziej interesujących rodzajów są zegary astronomiczne. Wyposażone są one w mechanizm i tarcze pozwalające na ukazanie czasu względnego położenia Słońca i Księżyca, zodiakalnych gwiazdozbiorów, wieku i fazy Księżyca i kilku innych zjawisk astronomicznych.

Wykorzystanie zegara astronomicznego do sterowania oświetleniem

Zegar astronomicznyZastosowanie zegarów astronomicznych w zadaniu sterowania oświetleniem jest naprawdę szerokie. Zegary astronomiczne włączają urządzenia o zachodzie słońca i dezaktywują je o jego wschodzie. Nie muszą być przy tym stale w zasięgu naturalnego światła, ich punkty załączeń i wyłączeń są bowiem wyliczane osobno dla każdego dnia i opierają się na danych zawartych w pamięci procesora, dzięki czemu są one dokładne i całkowicie nieczułe na zewnętrzne zakłócenia. Jest to możliwe, ponieważ zegar astronomiczny opiera swoje działanie na cyklu wschodów i zachodów słońca, konfrontując je z informacjami dotyczącymi daty i współrzędnych geograficznych danego miejsca. Ze względu na mechanizm działania zegary astronomiczne mogą być wykorzystywane w sterowaniu oświetleniem ulic, parków, placów, a także iluminacji zabytków i budynków ważniejszych instytucji. Często zegary astronomiczne znajdują także swoje zastosowanie przy sterowaniu oświetleniem domów, ogrodów i witryn sklepowych. Doskonale sprawdzają się przy kontrolowaniu załączania reklam i podnoszenia/opuszczania zewnętrznych rolet.

Zegary opisywane w powyższym tekście (choć pozornie mogłoby się tak wydawać), znajdują swoje zastosowanie nie tylko w dziedzinie astronomii. Okazuje się bowiem, że z pełnym powodzeniem i skutecznością wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia, np. do sterowania oświetleniem.