Zasady budowy budynku ekologicznego

W czasach, gdy coraz więcej mówi się o niekorzystnym wpływie człowieka na środowisko naturalne, wielu ludzi przy budowie domów poszukuje jedynie ekologicznych środków do jego budowy, w tym tych związanych z jego dociepleniem i ochroną. Dobrym pomysłem dla ludzi, którym zależy na zminimalizowaniu niekorzystnego wpływu na środowisko jest budowa ekologicznego domu.

Ekologiczny dom – jak go zbudować?

hydroizolacje ekologicznePrzede wszystkim należy wyjaśnić, że pojęcie ekologiczny można rozumieć pod różnymi względami. Pierwsza to oczywiście wybór ekologicznych materiałów w tym przypadku niewątpliwe najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu z drewna. Przy właściwym doborze typu drewna, oraz konstrukcji tego typu materiałów może powstać budynek, który nie będzie różnił się właściwościami od budynków murowanych. Należy jednak pamiętać o właściwym jego zabezpieczeniu. Pierwszym jest wpływ wilgoci, która może doprowadzić do przegnicia belek z drewna. Warto znaleźć fachowca która wykonuje hydroizolacje ekologiczne domów drewnianych. Wykonuje się ja z użyciem impregnatów naturalnego pochodzenia, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Kolejny krok to dobre ocieplenie budynku, dzięki czemu zużyjemy mniej pieniędzy na jego ogrzanie. Poleca się tu szczególnie wełny skalne, które dzięki odporności na spalanie, zabezpieczą nasz dom przed pożarem. Ten typ ocieplenia pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent więcej pieniędzy na ogrzanie domu, niż tradycyjne rozwiązania, dodatkowo doskonale sprawdza się w przypadku domów drewnianych.

Fajnym pomysłem jest zakup dobrej jakości drewnianych, ekologicznych okien pozwalających zapewnić dobą wentylację domu, chroniąc przed rozwojem pleśni czy grzybów szkodliwych dla zdrowia. Walka z nimi wymaga bowiem użycia agresywnych środków chemicznych, więc warto zapobiegać ich rozwojowi.